Terapia Bańkami

Stawianie baniek to metoda lecznicza stosowana od tysięcy lat oraz wykorzystywana w lecznictwie kultur starożytnych. Metoda ta była dobrze znana nawet greckiemu lekarzowi żyjącemu 400 lat p.n.e a mianowicie Hipokratesowi. Zmieniały się naczynia i technika ich stosowania lecz pierwotny zamysł co do działania pozostał ten sam do dzisiaj. Celem stawiania baniek jest wzmocnienie odporności organizmu, gdyż zabieg mobilizuje i wzmacnia mechanizmy samoleczące w które wyposażony jest nasz organizm.
Zasada leczenia metodą próżniową polega na wytworzeniu wewnątrz bańki podciśnienia, co uzyskujemy poprzez podgrzanie powietrza w bańce. Podczas stawiania baniek, na skutek działania ssącego dochodzi do wynaczynienia krwi. Krew, która znalazła się poza naczyniem krwionośnym jest w przestrzeniach międzykomórkowych traktowana przez ustrój jako ciało obce działając na organizm bodźcująco. Substancje powstające z rozpadu takiej krwi, która wynaczyniła się do tkanek, pobudzają tworzenie się nowych krwinek a także podnoszą zdolność niwelowania stanów zapalnych. Za pomocą moczu i potu organizm wydala szkodliwe substancje, tak wiec po zabiegu zaleca się picie większej ilości ciepłej wody.
Choć bańki stawia się w określonych okolicach ciała (np. w miejscach bolesnych) to celem terapii bańkami nie jest jedynie zwalczanie bólu. Bańki działają drogą odruchową poprzez skórę na narządy wewnętrzne (strefy Heada, strefa połączona drogą nerwową z narządem wewnętrznym). Mają regulujący wpływ na organizm przyczyniając się do wyleczenia dolegliwości i przywrócenia harmonii.
